Archiwum
Aktualności
Dane teleadresowe
TPZ - Zürich
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Uwaga
Jubileusz TPZ
Obchody 140 - letniego jubileuszu Towarzystwa Polskiego w Zurychu
W niedzielę 23 października 2005 roku Towarzystwo Polskie w Zurychu obchodziło 140 - lecie swego istnienia.
Obchody 140 - letniego jubileuszu Towarzystwa Polskiego w Zurychu
W niedzielę 23 października 2005 roku Towarzystwo Polskie w Zurychu obchodziło 140 - lecie swego istnienia.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana na podzamczu Rapperswilskim uroczystą Mszą Św. w intencji zmarłych i żyjących członków Towarzystwa, koncelebrowaną przez księdza Korneliusza Polickiego. W ciekawym kazaniu ksiądz Korneliusz nazwał założycieli, jak i aktywistów Towarzystwa solą Ziemi, by potem zgrabnie wpleść w swoje wywody lingwistyczne asocjacje sprowokowane tą metaforą.
Po przejściu do Muzeum Polskiego w Rapperswilu liczni uczestnicy obchodów powitani zostali w sali polskiej przez pana Janusza Morkowskiego, dyrektora Muzeum, który podkreślil ścisłe powiązania tej instytucji z Towarzystwem Polskim i podzielił sie z obecnymi własnymi reminiscencjami z niedawnej przeszłości Towarzystwa.
Z oficjalnym powitaniem do zebranych zwrócił się aktualny prezes Towarzystwa Polskiego w Zurychu - pan Jan Zbigniew Bem, który następnie udzielił głosu ambasadorowi RP - panu Januszowi Niesyto.
Historyczne dane o utworzeniu i wczesnych losach Towarzystwa przedstawił w niezmiernie interesującym referacie pan Jan Zieliński. Dzięki niemu uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że aktualne obchody przypadły dokładnie na rocznicę dnia utworzenia Muzeum Polskiego w Rapperswilu - 23.10.1870 roku.
Grająca przy akompaniamencie pani Teresy Krukowskiej młoda skrzypaczka z polonijnej generacji „secondi“ - pani Justyna Sromicka porwała słuchaczy swą mistrzowską interpretacją utworów m. inn. H. Wieniawskiego.
Nieoficjalna wymiana myśli i wspomnień przy przekąskach i dobrym trunku umożliwiona została dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Anny Buchmann, która rownież przejęła przygotowanie całego zaplecza tej uroczystości w lokalach Muzeum.
Impreza zakończyła się wspólnym obiadem w restauracji Ratuszowej w Rapperswilu.
(M.-J. Zagalak-Hofman)