Company Logo


Dane teleadresowe


TPZ - Zürich
 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Uwaga

Jubileusz TPZ

Obchody 140 - letniego jubileuszu Towarzystwa Polskiego w Zurychu

W niedzielę 23 października 2005 roku Towarzystwo Polskie w Zurychu obchodziło 140 - lecie swego istnienia.Obchody 140 - letniego jubileuszu Towarzystwa Polskiego w Zurychu


W niedzielę 23 października 2005 roku Towarzystwo Polskie w Zurychu obchodziło 140 - lecie swego istnienia.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana na podzamczu Rapperswilskim uroczystą Mszą Św. w intencji zmarłych i żyjących członków Towarzystwa, koncelebrowaną przez księdza Korneliusza Polickiego. W ciekawym kazaniu ksiądz Korneliusz nazwał założycieli, jak i aktywistów Towarzystwa solą Ziemi, by potem zgrabnie wpleść w swoje wywody lingwistyczne asocjacje sprowokowane tą metaforą.

Po przejściu do Muzeum Polskiego w Rapperswilu liczni uczestnicy obchodów powitani zostali w sali polskiej przez pana Janusza Morkowskiego, dyrektora Muzeum, który podkreślil ścisłe powiązania tej instytucji z Towarzystwem Polskim i podzielił sie z obecnymi  własnymi reminiscencjami z niedawnej przeszłości Towarzystwa.

Z oficjalnym powitaniem do zebranych zwrócił się aktualny prezes Towarzystwa Polskiego w Zurychu - pan Jan Zbigniew Bem, który następnie udzielił głosu ambasadorowi RP - panu Januszowi Niesyto.

Historyczne dane o utworzeniu i wczesnych losach Towarzystwa przedstawił w niezmiernie interesującym referacie pan Jan Zieliński. Dzięki niemu uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że aktualne obchody przypadły dokładnie na rocznicę dnia utworzenia Muzeum Polskiego w Rapperswilu - 23.10.1870 roku.

Grająca przy akompaniamencie pani Teresy Krukowskiej młoda skrzypaczka z polonijnej generacji „secondi“ - pani Justyna Sromicka porwała słuchaczy swą mistrzowską interpretacją utworów m. inn. H. Wieniawskiego.

Nieoficjalna wymiana myśli i wspomnień przy przekąskach i dobrym trunku umożliwiona została dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Anny Buchmann, która rownież przejęła przygotowanie całego zaplecza tej uroczystości w lokalach Muzeum.

Impreza zakończyła się wspólnym obiadem w restauracji Ratuszowej w Rapperswilu.


(M.-J. Zagalak-Hofman)

 
Polskie Towarzystwo "ZGODA" w Zurychu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2011