Company Logo


Dane teleadresowe


TPZ - Zürich
 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Uwaga

Mózg dorasta do zadań

 

Wysiłek umysłowy jest najlepszym środkiem zapobiegającym zmniejszeniu sprawności mózgu.

Jak wykazują badania nad czynnościami mózgu rozwiązywanie problemów, zagadek itp. przynosi korzyści każdemu człowiekowi. W niedawno opublikowanej pracy naukowcy brytyjscy informują o swoim odkryciu, że mózgi londyńskich kierowców taksówek, którzy z sukcesem zdali egzaminy na licencję taksówkarską wykazują po egzaminie znacznie większą objętość niż mózgi osób kontrolnych, które w ogóle nie przygotowywały się do niego („Current biology online“). Skąd taka różnica? Na ten egzamin kandydaci na taksówkarzy muszą nauczyć się nazw 25‘000 ulic i znać położenie tysięcy zabytków i turystycznie ciekawych miejsc. To zadanie wymaga tak wielkiego wkładu pracy mózgu, że znacząco przybywa masy szarej substancji hipokampusa.

Dziś wiadomo już powszechnie, że mózg może ulegać poważnym zmianom nawet w podeszłym wieku. Przy nieużywaniu jednak traci bardzo szybko na masie.

Według zuryskiego neuropsychologa Lutza Jäncke dla zdrowych ludzi nie ma lepszej profilaksy zapobiegania zanikowi sprawności mózgu w starszym wieku niż intensywne używanie go poprzez naukę jezyków, kontakty socjalne, ale i rozwiązywanie zagadek, krzyżówek itp.

(M.-J. Zagalak - Tłum. fragmentów artykułu Matthias Meili z TA - sobota 10.12.2011)

 

 
Polskie Towarzystwo "ZGODA" w Zurychu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2011