Company Logo


Dane teleadresowe


TPZ - Zürich
 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Uwaga

Odznaczenie Prezesa TPZ

Odznaczenie prezesa TPZ - Jana Zbigniewa Bema

orderem Odrodzenia Polski („Polonia Restituta“)  -

W sobotę dnia 28.01.2012 w ramach spotkania Poloniii Szwajcarii z prezydentem RP - Bronisławem Komorowskim na terenie Muzeum Rapperswilskiego prezes Towarzystwa Polskiego w Zurychu -

- Jan Zbigniew Bem odebrał z rąk prezydenta wysokie odznaczenie państwowe,

krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) za swoja niestrudzoną, bezinteresowną i wieloletnią działalność dla dobra sprawy polskiej wśród polonijnej emigracji w Szwajcarii. Ten niemal 95-letni nestor, były internowany żołnierz II. Dywizji Strzelców Pieszych, architekt i artysta rzeźbiarz pełni nadal z podziwu godnym wigorem funkcje prezesa najstarszego towarzystwa emigracyjnego w Szwajcarii - TPZ.

Internowani

II.Wojna Światowa - Polscy Żołnierze internowani w Szwajcarii  (1940 - 1945)

Czytaj więcej...

Mózg dorasta do zadań

 

Wysiłek umysłowy jest najlepszym środkiem zapobiegającym zmniejszeniu sprawności mózgu.

Jak wykazują badania nad czynnościami mózgu rozwiązywanie problemów, zagadek itp. przynosi korzyści każdemu człowiekowi. W niedawno opublikowanej pracy naukowcy brytyjscy informują o swoim odkryciu, że mózgi londyńskich kierowców taksówek, którzy z sukcesem zdali egzaminy na licencję taksówkarską wykazują po egzaminie znacznie większą objętość niż mózgi osób kontrolnych, które w ogóle nie przygotowywały się do niego („Current biology online“). Skąd taka różnica? Na ten egzamin kandydaci na taksówkarzy muszą nauczyć się nazw 25‘000 ulic i znać położenie tysięcy zabytków i turystycznie ciekawych miejsc. To zadanie wymaga tak wielkiego wkładu pracy mózgu, że znacząco przybywa masy szarej substancji hipokampusa.

Dziś wiadomo już powszechnie, że mózg może ulegać poważnym zmianom nawet w podeszłym wieku. Przy nieużywaniu jednak traci bardzo szybko na masie.

Według zuryskiego neuropsychologa Lutza Jäncke dla zdrowych ludzi nie ma lepszej profilaksy zapobiegania zanikowi sprawności mózgu w starszym wieku niż intensywne używanie go poprzez naukę jezyków, kontakty socjalne, ale i rozwiązywanie zagadek, krzyżówek itp.

(M.-J. Zagalak - Tłum. fragmentów artykułu Matthias Meili z TA - sobota 10.12.2011)

 

 

Marzec 2012

Zawiadomienie o tradycyjnym spotkaniu towarzyskim

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. MietekPolskie Towarzystwo "ZGODA" w Zurychu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2011