Archiwum
Aktualności
Dane teleadresowe
TPZ - Zürich
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Uwaga
Odznaczenie Prezesa TPZ
Odznaczenie prezesa TPZ - Jana Zbigniewa Bema
orderem Odrodzenia Polski („Polonia Restituta“) -
W sobotę dnia 28.01.2012 w ramach spotkania Poloniii Szwajcarii z prezydentem RP - Bronisławem Komorowskim na terenie Muzeum Rapperswilskiego prezes Towarzystwa Polskiego w Zurychu -
- Jan Zbigniew Bem odebrał z rąk prezydenta wysokie odznaczenie państwowe,
krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) za swoja niestrudzoną, bezinteresowną i wieloletnią działalność dla dobra sprawy polskiej wśród polonijnej emigracji w Szwajcarii. Ten niemal 95-letni nestor, były internowany żołnierz II. Dywizji Strzelców Pieszych, architekt i artysta rzeźbiarz pełni nadal z podziwu godnym wigorem funkcje prezesa najstarszego towarzystwa emigracyjnego w Szwajcarii - TPZ.
Internowani
II.Wojna Światowa - Polscy Żołnierze internowani w Szwajcarii (1940 - 1945)
Mózg dorasta do zadań
Wysiłek umysłowy jest najlepszym środkiem zapobiegającym zmniejszeniu sprawności mózgu.
Jak wykazują badania nad czynnościami mózgu rozwiązywanie problemów, zagadek itp. przynosi korzyści każdemu człowiekowi. W niedawno opublikowanej pracy naukowcy brytyjscy informują o swoim odkryciu, że mózgi londyńskich kierowców taksówek, którzy z sukcesem zdali egzaminy na licencję taksówkarską wykazują po egzaminie znacznie większą objętość niż mózgi osób kontrolnych, które w ogóle nie przygotowywały się do niego („Current biology online“). Skąd taka różnica? Na ten egzamin kandydaci na taksówkarzy muszą nauczyć się nazw 25‘000 ulic i znać położenie tysięcy zabytków i turystycznie ciekawych miejsc. To zadanie wymaga tak wielkiego wkładu pracy mózgu, że znacząco przybywa masy szarej substancji hipokampusa.
Dziś wiadomo już powszechnie, że mózg może ulegać poważnym zmianom nawet w podeszłym wieku. Przy nieużywaniu jednak traci bardzo szybko na masie.
Według zuryskiego neuropsychologa Lutza Jäncke dla zdrowych ludzi nie ma lepszej profilaksy zapobiegania zanikowi sprawności mózgu w starszym wieku niż intensywne używanie go poprzez naukę jezyków, kontakty socjalne, ale i rozwiązywanie zagadek, krzyżówek itp.
(M.-J. Zagalak - Tłum. fragmentów artykułu Matthias Meili z TA - sobota 10.12.2011)